Úvod / Kultúra / Knihy / Markus Zusak: Zlodejka kníh

Markus Zusak: Zlodejka kníh

Markus Zusak: Zlodejka kníh-thumb

Mladý austrálsky autor nemeckého pôvodu podáva pútavý román, ktorý opisuje príbeh rodičmi opustenej siroty, ktorá je zverená do starostlivosti svojskému staršiemu manželskému páru. Rozprávanie o malej Liesel Memingerovej, onej zlodejke kníh, sa odohráva v nemeckom mestečku na ulici Himmelstrasse v tieni vlády Adolfa Hitlera.

Zusak neostáva pri klasike, ale dáva svojmu románu svieži, i keď trocha morbídny nádych. Rozprávačom celého príbehu je totiž sám Smrť, ktorý má v období druhej svetovej vojny naozaj čo robiť. Napriek tomu, že jeho práca sa mu už zunovala, príbeh Liesel ho oslovil natoľko, že opäť skladá poklonu ľudskej rase.

Celé rozprávanie sa začína vo vlaku, keď Liesel s matkou a bratom cestujú k adoptívnym rodičom, pretože matka s nimi ostať nemôže. Lieselin malý brat však vo vlaku náhle umiera a tak Smrť prvý krát stretne Liesel. Na pohrebe jej brata mladému hrobárovi vypadne z vrecka malá čierna knižka, jasne sa črtajúca na pozadí trblietavého bieleho snehu. Liesel ju zodvihne a vopchá si ju do vrecka napriek tomu, že vôbec nevie čítať. Po príchode na Himmelstrasse Liesel málo rozpráva, a aj jej nová mama, ktorá nie je veľmi príjemná žena, z nej vytiahne len málo slov. Vtedy však do Lieselinho života vstupuje jej nový ocko. Starý muž, ktorý sa živí maľovaním a hrou na harmonike. Vzniká medzi nimi úžasné puto, ktoré pretrváva aj napriek chudobe a nástrahám vojny. Nikto však nevie, čo prinesie ďalší deň...

Tento román nerozpráva len obyčajný príbeh obyčajného dievčaťa. Prináša so sebou oveľa viac. Trpkosladkú zmes emócií, pohľady dieťaťa a obyčajných ľudí na svetovú vojnu, holokaust a Adolfa Hitlera. Prináša reálny pohľad na vojnu, na utrpenie, hlad, strach a bolesť, ktorú vojna so sebou nesie. Ale nájdete v ňom aj dôkaz toho, že ľudstvo má stále nádej, ktorús i dokáže udržať napriek všetkému. Tou nádejou je všetko pozitívne, aj keď sú to možno iba maličkosti.

Autora k napísaniu tohto príbehu priviedla pravdepodobne myšlienka na jeho starých rodičov, ktorí po druhej svetovej vojne emigrovali z Nemecka do Austrálie. Práve preto môžte očakávať bravúrne zvládnutie opisu scény, deja a okolností. Markus si pravdepodobne ako podklad vybral príbeh svojej starej mamy.

Ak si chcete vybrať knižku na daždivé jesenné dni, k šálke čaju, ak chcete troška drsnej nehy, ktorá dokáže dojať k slzám i rozosmiať, potom je táto kniha na to ako stvorená. Očarí vás štýl, očarí vás príbeh, ale očarí vás hlavne malá Liesel a jej netradičný vzťah so židom Maxom. A ak vám ku srdcu prirástla kniha, určite vám dobre padne aj filmové stvárnenie tohto diela pod taktovkou Briana Percivala.

 

Článok bol zobrazený: 1249Komentáre k tomuto článku:

 

Užívateľský panel

Vyhľadávanie

My na sociálnych sieťach

Reklama

Články       dnes: 0       mesiac: 1       celkovo: 11

Zobrazení článkov       dnes: 2       mesiac: 1187       celkovo: 15453

Vyplatili sme       mesiac: 0€       celkovo: 1€

Copyright © 2014 Publikuj.sk - všetky práva vyhradené!